Opslaan in favorieten
Uitgebreid zoeken
Nederlandse versie: Gratis Adivseurs Usa version: Advisors 4 Free Version franšaise: Conseils Gratuits Versione italiana: consigligratuiti.it Belgische versie: gratisadviseurs.be Versiˇn espa˝ola : Consejeros Gratis Deutsche Version: Gratis Beraten
U bevindt zich hier:Home » Zakelijk & Financieel » Advocaten » Advocaten-Zuid Holland
Adverteren op deze site?

Direct vraag stellen?

Stel online je vraag in de rubriek Advocaten-Zuid Holland en krijg online een antwoord van de specialist in Advocaten-Zuid Holland

Zelf een vraag over Advocaten-Zuid Holland? Klik hier.
Meer vragen over Advocaten-Zuid Holland.

Beheerder worden?

De rubriek Advocaten-Zuid Holland heeft momenteel nog geen beheerder.

Meld je aan als beheerder voor de rubriek Advocaten-Zuid Holland Klik hier.

RSS over Advocaten-Zuid HollandVragen over Advocaten-Zuid Holland via RSS. Klik hier.
RSS over Advocaten-Zuid Holland op jouw website?Vragen over Advocaten-Zuid Holland op jouw website? Klik hier.
Blijf op de hoogte via e-mail over Advocaten-Zuid HollandVragen over Advocaten-Zuid Holland via E-mail. Klik hier.

mag verkoper (mondelinge) acceptatie bod intrekken

[Gesteld op: 14-11-2007]

Toelichting:
wij hebben op maandag een bod geaccepteerd op onze woning. Nu blijkt op basis van onvolledige informatie van de makelaar. Wij wisten dat er kennissen interesse hadden in onze woning, hadden deze op zondag informeel bezichtigd. Hebben de dinsdag daarna een afspraak bij de makelaar gemaakt voor de week er na op dinsdag. Deze afspraak is door de makelaar niet aan ons doorgegeven. De makelaar wist dat wij het hele weekend hebben getwijfeld omdat wij hoopte persoonlijk een reactie van dit stel te krijgen. (NIET WETEND DAT ZIJ KEURIG EN FORMEEL HEM HADDEN BENADERD!!)
Antwoord:
Uw vraag is eerder gesteld. Ik geef hieronder het antwoord nogmaals weer. Voor u is voorts relevant dat de makelaar een bod door dient te geven aan zijn opdrachtgever. Als de makelaar dat niet doet, handelt hij in strijd met de hem verleende opdracht en zijn beroepsregels. Ik adviseer u met de makelaar e.e.a. te bespreken. Als dit niet tot een oplossing leidt, kunt u overweven een klacht in te dienen bij de organisatie waar de makelaar bij is aangesloten. tevens kunt u de makelaar aansprakelijk stellen voor eventueel geleden schade.

Het eerder gegeven antwoord op de vraag naar de geldigheid van een mondelinge koopovereenkomst:

"Uw vraag is zeer interessant doch ook ingewikkeld.

Sinds 1 september 2003 stelt artikel 7:2 van het Burgerlijk Wetboek de eis dat de koop van een woning, waarbij de koper een natuurlijk persoon is die niet handelt voor zijn bedrijf of beroep, pas geldig is als de koop schriftelijk is vastgelegd. Als niet is voldaan aan het schriftelijkheidsvereiste, dan is de gehele koop volgens de wet nietig, hetgeen betekent dat er geen rechtsgeldige koopovereenkomst bestaat. Bovendien heeft de koper (niet de verkoper) na ontvangst van de getekende koopovereenkomst gedurende drie dagen het recht de koopovereenkomst te ontbinden.

De wet, artikel 7:2 lid 1 en 2 Burgerlijk Wetboek luidt:

1. De koop van een tot bewoning bestemde onroerende zaak of bestanddeel daarvan wordt, indien de koper een natuurlijk persoon is die niet handelt in de uitoefening van een beroep of bedrijf, schriftelijk aangegaan.

2. De tussen partijen opgemaakte akte of een afschrift daarvan moet aan de koper ter hand worden gesteld, desverlangd tegen afgifte aan de verkoper van een gedateerd ontvangstbewijs. Gedurende drie dagen na deze terhandstelling heeft de koper het recht de koop te ontbinden. Komt, nadat de koper van dit recht gebruik gemaakt heeft, binnen zes maanden tussen dezelfde partijen met betrekking tot dezelfde zaak of hetzelfde bestanddeel daarvan opnieuw een koop tot stand, dan ontstaat het recht niet opnieuw.

De vraag is of u als verkoper nog mag weigeren de schriftelijke koopovereenkomst te ondertekenen, nu u al wel mondelinge overeenstemming heeft bereikt. De wet geeft immers de koper een bedenktijd van 3 dagen na het sluiten van de schriftelijke koopovereenkomst, maar de verkoper niet! De verkoper heeft dus een heel andere positie dan de koper. Als u als verkoper na mondelinge overeenstemming op het laatste moment zich heeft bedacht en alsnog wilt afzien van de verkoop, dan is het zeer de vraag of u zich aan de verkoop kunt onttrekken.

Uiteraard geldt het schriftelijkheidsvereiste voor beide partijen: zonder schriftelijke koopovereenkomst bestaat er geen koopovereenkomst. Maar de koper kan wel proberen de verkoper te dwingen om mee te werken aan het tot stand brengen van de koop door het opmaken van de vereiste koopakte. De verkoper kan er daarna niet meer onderuit want de drie dagen bedenktijd na ondertekening gelden alleen voor de koper en neit voor de verkoper.

De vraag is hoe bindend de schriftelijkheidseis is. Is er al sprake is van een rechtsgeldige koopovereenkomst als (nog) niet beide partijen de overeenkomst hebben ondertekend. En dan is tevens de vraag of er sprake is van een precontractuele gebondenheid, die rechtsgevolgen voor ÚÚn of beide partijen heeft.

De Minister heeft bij de totstandkoming van de wet gemeld dat wanneer partijen mondeling overeenstemming zouden hebben bereikt over de verkoop van een woning, zij zich al snel in een situatie bevinden van precontractuele gebondenheid. Dit is echter in strijd met het schriftelijkheidsvereiste. Het standpunt van de Minister betekent dat wanneer u als verkoper weigert een schriftelijk overeenkomst te ondertekenen, u volgens de Minister toch gebonden bent aan uw mondelinge overeenstemming. Dit standpunt van de Minister is echter niet consequent. De overeenkomst moet schrifelijk zijn om geldig te zijn, of ook een mondelinge koop is geldig. Het is het ÚÚn of het ander, en niet voor beide partijen een andere voorwaarde.

Wat is nu het geldende recht?

De Voorzieningenrechter te Dordrecht heeft een uitspraak gedaan over een vergelijkbare zaak op 2 februari 2005 (zie NJF 2005, 142). Het ging om een koop van een woning tussen twee particulieren van een woning (zonder tussenkomst van een makelaar). De verkoper weigerde ook hier de koopovereenkomst uiteindelijk te ondertekenen. De koper meende dat er sprake was van een mondelinge overeenkomst. De Voorzieningenrechter meende echter dat de overeenkomst niet rechtsgeldig was omdat niet was voldaan aan het wettelijk vormvoorschrift van een schriftelijke overeenkomst.

De Voorzieningenrechter te Leeuwarden meende op 8 oktober 2004 (LJN: AR3587) echter nadat de man (in verband met een echtscheiding moest de woning worden verkocht) gebonden was aan de bereikte mondelinge overeenstemming met de kopers. De verkoper wilde onder de verkoop uit, omdat hij zelf financiering had gevonden waarmee hij de woning kon overnemen na afkoop van het aandeel van zijn ex-echtgenote. De Voorzieningenrechter meende echter dat de verkoper verplicht was mee te werken aan het opstellen van de schriftelijke koopovereenkomst.

Ook de Voorzieningenrechter te Arnhem meende op 20 maart 2006 (LJN: AW2754) dat nu mondelinge overeenstemming was bereikt, ondanks dat de verkoper de woning niet meer wilde verkopen, dat de verkoper zich na een bereikt mondeling akkoord alleen nog kan terugtrekken als die mogelijkheid voor de verkoper uitdrukkelijk is bedongen. In deze zaak was dat niet het geval en daarom moest de verkoper meewerken aan de schriftelijke koopovereenkomst.

De Voorzieningenrechter te Haarlem benoemde op 24 mei 2006 (LJN: AX4870) het "juridisch vacuŘm" omdat rechters verschillend oordelen over de vraag of de verkoper zich na mondelinge overeenstemming nog aan de verkoop kan onttrekken met een beroep op de nietigheid van de overeenkomst wegens het ontbreken van een schriftelijke koopovereenkomst. Volgens deze Voorzieningenrechter is de verkoper is, evenals de koper, pas gebonden aan de koop als er een schriftelijke overeenkomst is, met als enige verschil dat de verkoper niet de drie dagen bedenktijd heeft.

Een andere Voorzieningenrechter te Haarlem bepaalde op 6 juni 2006 (LJN: AX7093) echter dat na mondelinge overeenstemming de verkoper verplicht kan worden mee te werken aan de totstandkoming van een schriftelijke koopovereenkomst.

Kortom, onduidelijk is voorlopig wat uw juridische positie is. Het kan zogezegd viezen of dooien. Ik adviseer u bij een aankomend geschil te trachten een minnelijke regeling na te streven waarbij u m.i. in ieder geval de schade die de koper leidt (kosten van eventueel opgemaakt taxatierapport, woningkeuring etc.) dient te vergoeden. Of een rechter voor of tegen uw standpunt is, valt niet te voorspellen op dit moment, totat de Hoge Raad zich zal hebben uitgelaten over dt probleem.

Advies aan verkopers van een woning:
Geef in de onderhandelingsfase uitdrukkelijk aan pas gebonden te willen zijn na schriftelijke vastlegging en ondertekening van de koopovereenkomst, eventueel in combinatie met een ontbindende voorwaarde, zoals financieringsvoorbehoud nieuwe woning. Meldt dit uw verkopend maklaar uitdrukkelijk en leg dit schriftelijk vast in de met hem te sluiten opdracht voor verkoop van uw woning. Laat de afspraken met een potentiele koper ook direct schriftelijk vastleggen c.q. bevestig die voorwaarden bij voorkeur voordat mondelinge overenstemming wordt bereikt over de koop. U kunt ook een bedenktijd voor de verkoper afspreken. Als e.e.a. niet schriftelijk is vastgeleg, dient u er voor te zorgen dat er getuigen aanwezig zijn bij het maken van afspraken, die u dan toch zo spoedig mogelijk schrifelijk moet bevestigen".

Beantwoord door:
Gratis Adviseurs
www.gratisadviseurs.nl


Gerelateerde vragen aan mag verkoper (mondelinge) acceptatie bod intrekken:

mondelinge overeenkomst verkoop huis ontbinden?
      [Gesteld in Advocaten-Zuid Holland]
2007-07-14 07:42:46
Na 1 september 2003 een huis kopen
      [Gesteld in Advocaten-Zuid Holland]
2007-08-12 21:41:08
mag ik de 2ehandsdealer aansprakelijk stellen?
      [Gesteld in Juridisch]
2013-10-08 10:58:40
Heb ik totaal geen rechten mbt mijn auto?
      [Gesteld in Advocaten-Gelderland]
2014-09-26 11:55:40
Ik heb een auto bij een dealer gekocht
      [Gesteld in Rechtshulp-Utrecht]
2014-10-27 15:48:44

Gemiddelde score Advocaten-Zuid Holland: 0.0 (0x gestemd)

Wat voor cijfer geeft u dit antwoord?

 
10

 
Versturen via e-mail aan vrienden?
 
Uw Naam:
Uw Email:
Naam bekende:
Email bekende:
+ meer vrienden invoeren
 
Message:
Check:
 



Disclaimer | Sitemap | Archief | Links | 100 laatste vragen | Populair archief

Top 3 adviseurs

  • Ron Jedema
    9.3
  • Anita
    9.0
  • Toors
    9.0
  • Totalen:

    Vragen:  256996
    Beheerders:  1021

    Gemiddelden:

    Reeds beantwoord:  99 %
    Reactiesnelheid:  167 uur
    Waardering:  7.9
Uw banner hier?

Concept & Realisatie Webshop+